Psycholog dębica

Studiuj kognitywistykę

Interesujesz się ludzkimi relacjami, uwielbiasz oceniać zachowania jednostek, grup a przy tym społeczności. Z tego przyczyny zastanawiałeś się nad wyborem studiów psychologicznych, coś ci niemniej jednak w nich nie odpowiada. Co takiego? Pewnie nie do samego końca jesteś humanistą, istotnie, po części go tworzysz, jednakże z drugiej strony interesują cię także nauki ścisłe i odpowiednio się w nich sprawdzasz. Nie pragniesz kompletnych pięciu lat studiów poświęcić na rozważanie tekstów, wolałbyś coś bardziej praktycznego. Potrzebowałbyś równolegle zrozumieć ludzkie ciało a przy tym wszystkie procesy biologiczne, które nim nadzorują, ale frapuje cię również matematyka, fizyka, biologia oraz chemia. Nieistotna nie jest ci dodatkowo informatyka i przeróżne kwestie techniczne, które nas obejmują. Tak faktycznie, gdy się zastanowisz, mógłbyś sprawować wszystko po trochu – a więc ogólnie mówiąc nic?
To łgarstwo! W szczególnie trzeba ci kierunku multidyscyplinarnego, takiego, w którym jednoczenie wielu dziedzin, co tak bardzo ubóstwiasz, będzie obowiązkiem, a nie trzymaniem się wszystkiego po trochu na łapu capu. Coś takiego faktycznie występuje a także czeka na ciebie. Żaden z ciebie psycholog, jesteś znakomitym, przyszłym kognitywistą!
Zaraz… kogni-co? To raczej najbardziej klasyczna reakcja, z którą będziesz spotykał się, jeżeli zdecydujesz się na ten kierunek. Kognitywistyka jest domeną o człowieku a także procesach poznawczych i zasadza się na wypatrywaniu odpowiedzi na pytanie czym jest świadomość a przy tym czy mózg ludzki scalić da się z komputerem. Z tej przyczyny bardzo wielka część przedmiotów, które cię tam oczekują wiąże się z informatyką, logiką i programowaniem. Naturalnie, nauczysz się programować na wydziale psychologii! Na każdym semestrze przybędzie ci również ćwiczyć główkowanie na logice, czego żaden inny humanista, ani tym bardziej psycholog, pewnie nie doświadczy. Sprawdzisz się dodatkowo jako myśliciel, gdyż zaliczyć będziesz musiał filozofię – dodatkowa niesłychanie ważna a w dodatku intrygująca domena, która normalnie by cię ominęła, prawda?
Niesłychanie znaczącą rzeczą jest poznawanie działania ludzkiego mózgu, na którym kognitywista nadzwyczaj się skupia. Szereg przedmiotów takich, jak procesy poznawcze doprowadzi do tego, że konkretne półkule a także płaty odpowiedzialne za inne funkcje przestaną być dla ciebie tajemnicą oraz czarną magią.
Są też ludzie, którzy po jakimś okresie czasu deklarują, że studia te, mimo iż niepomiernie intrygujące, składają się z szeregu nowinek i za bardzo luźnej wiedzy, która nie prowadzi do poznania niczego konkretnego. Jednakże z drugiej strony wszak o to ci chodziło? Inni sądzą, że w naszym kraju ciężko o pracę w czymś tak współczesnym – lecz to sprawia również, że świat staje przed Tobą otworem…